TATOMIR

Acest bărbat (Tatomir) a fost declarat emblema muzeului pentru faptul că el nu personifica nici ţăranul român, nici pe cel balcanic. Oameni de soiul sau pot fi gasiti în Franţa, Italia, Portugalia, Germania, sau chiar în Scandinavia. El a fost ales tocmai pentru că personifică vechiul european. Ne consideram norocoşi că avem astfel de "Vechi Europeni" care mai trăiesc în satele româneşti de astăzi.

Condiții de participare la târgurile de meșteri

Muzeul Național al Țăranului Român își asumă sarcina de a proteja, încuraja și valorifica patrimoniul cultural național imaterial.

Începând cu anul 1995, muzeul nostru organizează târguri de meșteri. Acestea vizează sprijinirea meșterilor, încurajarea creației artistice, valorificarea produselor meșteșugărești și adaptarea la noile condiții ale pieței libere.

Selecția meșterilor la târg a fost condiționată de următoarele criterii:
- meșterii au obligația să respecte tradiția locală, lăsând loc exprimării talentului și creației proprii;
- respectarea ornamentelor, motivelor, cromaticii, din zona etnografică din care provin meșterii;
- respectarea relației dintre materie primă - obiect - procedee tehnice de execuție - instrumentarul de lucru;
- respectarea valorilor și a funcțiilor obiectului (cotidian, ceremonial);
- integrarea tradiției în realitatea prezentului.