Dacă nu vă mai amintiţi sau n-aţi ştiut niciodată cum e să te aşezi pe băncuţă la pupitru şi să priveşti panourile ilustrate de pe pereţii clasei, cu plante şi animale sau cu ziceri înţelepte ce trebuie memorate, cum ar fi CE E RĂU, NU E BINE, puteţi veni la Şcoala Satului, unde se ţin lecţii, dezbateri, vizionări sau audiţii. Între orele 12-14, în fiecare marţi, miercuri, joi şi vineri, puteţi consulta arhiva de memorie vizuală realizată de Fundaţia Arte Vizuale şi puteţi privi la tot ceea ce se mai păstrează astăzi din tradiţiile ţărăneşti româneşti. La Şcoala satului puteţi veni la orice vârstă.

revista MARTOR 23/2018 - call for papers

Vă anunțăm că avem un nou apel pentru articole pentru revista *MARTOR*, revista de Antropologie a Muzeului Țăranului Român, revista pe care o puteți consulta și online la adresa: martor.muzeultaranuluiroman.ro.

Tema numărului 23 / 2018 este: CURATING CHANGE IN THE MUSEUM. Mai multe detalii puteți afla la linkul următor: martor.muzeultaranuluiroman.ro/call-for-papers.

Dacă aveți propuneri de articole, așteptăm un rezumat (250 cuvinte), sau un e-mail prin care vă exprimați interesul de a avea un articol în revista noastră (cuprinzand titlul si tema articolului), până în data de 1 noiembrie 2017, pe adresa: revistamartor@gmail.com.

Pentru orice detalii privind formatul articolelor finale, vă rugăm să consultați următorul link: martor.muzeultaranuluiroman.ro/for-authors