Dacă nu vă mai amintiţi sau n-aţi ştiut niciodată cum e să te aşezi pe băncuţă la pupitru şi să priveşti panourile ilustrate de pe pereţii clasei, cu plante şi animale sau cu ziceri înţelepte ce trebuie memorate, cum ar fi CE E RĂU, NU E BINE, puteţi veni la Şcoala Satului, unde se ţin lecţii, dezbateri, vizionări sau audiţii. Între orele 12-14, în fiecare marţi, miercuri, joi şi vineri, puteţi consulta arhiva de memorie vizuală realizată de Fundaţia Arte Vizuale şi puteţi privi la tot ceea ce se mai păstrează astăzi din tradiţiile ţărăneşti româneşti. La Şcoala satului puteţi veni la orice vârstă.

Muzeul la cutie - proiect de educație muzeală pentru copii

Muzeul la cutie - proiect de educație muzeală pentru copii derulat de Muzeul Țăranului Român cu scopul de a-i apropia de patrimoniul cultural

Începem să construim #MuzeulLaCutie prin ateliere creative. Vă așteptăm din 19 iunie până în 5 octombrie.

Atelier de teatru de umbre cu Beatrice Iordan 8+
19 și 21 iunie, între 10.00 - 12.00

Atelier de realizare păpuși cu Beatrice Iordan 9+
20 iunie și 22 iunie, între 10.00 - 12.00

Atelier de origami cu Irina Cangeopol 9+
21 iunie și 22 iunie, 12.30 - 14.00

Workshop animație cu Nina Mihăilă 10+
25 - 29 iunie, 10.00 - 13.00

Workshop animație, cu Ion Aramă și Radu Pop, Anim`est 8+
9-15 iulie, 10.00 - 13.00

În câte moduri se spune o poveste? cu Magda-Raluca Oprea-Minoiu
16 și 17 iulie, 10.00 - 11.30* participare recomandată pentru ambele zile

Atelier de realizat sunete, Călin Torsan 9+
18 și 19 iulie 10.00 - 12.00 *participare recomandată pentru ambele zile

Atelier de creatie coregrafică cu Sandra Mavhima 9+
3 - 7 septembrie, 10.00 - 12.00

Participare gratuită, în limita locurilor disponibile.

Detalii și înscrieri pe adresa de e-mail: valentina.bacu@muzeultaranuluiroman.ro sau prin mesaj privat pe pagina de FB/Muzeul la cutie.

Proiect co-finanțat de Administrația Fondului Cultural Național

Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziția Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitatea beneficiarului finanțării.