De acum, conţinutul integral al numerelor MARTOR din 2005 până în 2014 poate fi consultat gratuit la adresa martor.muzeultaranuluiroman.ro

Când am intitulat această revistă MARTOR, nu am avut prostul gust sau intenţia de a viza semnificaţia greacă a termenului [...]. Problema „martorului” şi a „mărturiei” se pune în sens ambivalent – în strânsă legătură cu problematica dezvoltată de Muzeul Ţăranului. Horia Bernea vorbeşte despre o muzeografie mărturisitoare, în timp ce Gérard Althabe constată refuzul de a muzeifica obiectul în calitate de purtător de cuvânt al universului rural tradiţional. [...] „Străin din interior, implicat şi ne-implicat în realitatea pe care o studiază” (Daniel Fabre), intelectualul nu este oare, prin forţa lucrurilor, un martor care – vindecat de iluzia perfectei obiectivităţi – participă la configurarea unei mentalităţi în acelaşi timp în care o observă şi o gândeşte?. Dincolo de observaţia participativă, nu este el modelat prin chiar efortul hermeneutic, la fel cum este determinat parţial de momentul şi contextul în care acţionează? A asuma această dublă condiţie, de observator şi participant la realitatea românească actuală, pare să dea în cazul nostru, un sens mai adecvat termenilor care ne preocupă. [...] Nu gândim această revistă ca fiind un proiect definitiv formulat.

Ne propunem mai degrabă să înregistrăm eforturile şi traseul unor cercetări muzeale şi antropologice propuse de muzeu.

Şi să „măturisim".

Povești de vacanță împâslite

Pentru că poveștile sunt mai plăcute atunci când spuse și prietenilor, mai ales în vacanță, prindem personajul preferat cu ace de împâslit, cu lână colorată și puțină măiestrie într-o nouă poveste alături de Ioana Tănase la atelierul de lână împăslită.

Când? Vineri, 12 ianuarie, și sâmbătă, 13 ianuarie, de la 11.00.

De luat aminte: acest atelier presupune mânuirea unui ac special, așa că necesită un pic de atenție din partea copiilor.

Recomandat copiilor de peste 7 ani.
Într-o grupă pot participa maximum 10 participanți.
Atelierul va avea loc în Sala Acvariu.

Preț: 15 lei/participant

Înscrierea este obligatorie și se face la numărul de telefon: 0723 863 264 sau pe adresa de e-mail: barbaratanase@gmail.com.