Muzeului Naţional al Ţăranului Român are din anul 2007 o editură proprie, Martor. Dar, încă din 1991, editarea unor publicaţii într-un stil propriu, mai aproape de conceptul de carte-obiect, a fost una dintre activităţile prioritare ale muzeului. Sub semnăturile cercetătorilor şi muzeografilor noştri au apărut numeroase titluri. Unele ediţii s-au epuizat rapid, altele pot fi încă găsite la librăria muzeului: carte de specialitate (etnologie şi folclor, antropologie, sociologie, muzeologie), publicaţii bibliofile în ediţii limitate, cărţi-album, reviste, calendare, foi, pliante, mape, afişe, agende. Revista anuală de antropologie şi muzeologie, Martor, publicaţie ajunsă la numărul 15, pune în dezbatere în fiecare număr problemele actuale din domeniu şi experimentele noastre muzeografice.

Urmează la MNŢR

Evenimentele Muzeului Naţional al Ţăranului Român

AȘA VĂZUT-A ZAHARIA
Improvizații într-o lume captivă

Expoziție de fotografie
21 martie – 20 mai 2018, Sala Foaier

ATELIERE DE CREATIVITATE LA MUZEUL ȚĂRANULUI ROMÂN
octombrie 2017 – iunie 2018

CONFERINŢELE LA ŞOSEA
Memoriile Africii. Ipostaze locale ale discursului despre trecut
Conferință susținută de Simona Corlan Ioan
26 aprilie, ora 18, Clubul Țăranului

Marți, 1 mai 2018, Muzeul Național al Țăranului Român și Galeria de Artă Țărănească sunt închise.