Muzeului Naţional al Ţăranului Român are din anul 2007 o editură proprie, Martor. Dar, încă din 1991, editarea unor publicaţii într-un stil propriu, mai aproape de conceptul de carte-obiect, a fost una dintre activităţile prioritare ale muzeului. Sub semnăturile cercetătorilor şi muzeografilor noştri au apărut numeroase titluri. Unele ediţii s-au epuizat rapid, altele pot fi încă găsite la librăria muzeului: carte de specialitate (etnologie şi folclor, antropologie, sociologie, muzeologie), publicaţii bibliofile în ediţii limitate, cărţi-album, reviste, calendare, foi, pliante, mape, afişe, agende. Revista anuală de antropologie şi muzeologie, Martor, publicaţie ajunsă la numărul 15, pune în dezbatere în fiecare număr problemele actuale din domeniu şi experimentele noastre muzeografice.

Drum bun, domnule profesor Viorel Gârbaciu!

Cu adâncă întristare anunțăm moartea prietenului și prețiosului nostru colaborator Prof. Viorel Gârbaciu din Târgu Jiu. Grație sprijinului său devotat și competent, Muzeul Național al Țăranului împreună cu fundația Alexandru Tzigara Samurcaș au realizat patru discuri minunate din conținând muzică țărănească din Gorj: trei în colecția Ethnophonie (numerele 18, 21 și 22) și unul în colecția Arhivelor Internaționale de Muzică Populară (AIMP) din Geneva. Oricând le vom asculta sau folosi într-un fel sau altul în activitățile muzeului ne vom aminti că ele se datorează în bună măsură Profesorului Viorel Gârbaciu, un iubitor pasionat al muzicilor tradiționale din ținutul său natal. Odihnească-se în pace.