Muzeul Naţional al Ţăranului Român se înscrie în familia europeană a Muzeelor de Arte şi Tradiţii Populare. Este un muzeu naţional aflat sub autoritatea Ministerului Culturii și Identității Naționale. Posesorul unor colecţii de obiecte deosebit de bogate, adăpostit într-o cladire-monument istoric, în stil neo-românesc, practică o muzeografie cu totul aparte, care i-a prilejuit în anul 1996 onoarea atribuirii trofeului EMYA - European Museum of the Year Award. Stilul original de expunere se prelungeşte şi în publicatiile muzeului, în acţiunile de tip Muzeul Misionar, Şcoala Satului sau în evenimente ca vernisaje, concerte, conferinţe.

Muzeul la cutie - proiect de educație muzeală pentru copii

Muzeul la cutie - proiect de educație muzeală pentru copii derulat de Muzeul Țăranului Român cu scopul de a-i apropia de patrimoniul cultural

Începem să construim #MuzeulLaCutie prin ateliere creative. Vă așteptăm din 19 iunie până în 5 octombrie.

Atelier de teatru de umbre cu Beatrice Iordan 8+
19 și 21 iunie, între 10.00 - 12.00

Atelier de realizare păpuși cu Beatrice Iordan 9+
20 iunie și 22 iunie, între 10.00 - 12.00

Atelier de origami cu Irina Cangeopol 9+
21 iunie și 22 iunie, 12.30 - 14.00

Workshop animație cu Nina Mihăilă 10+
25 - 29 iunie, 10.00 - 13.00

Workshop animație, cu Ion Aramă și Radu Pop, Anim`est 8+
9-15 iulie, 10.00 - 13.00

În câte moduri se spune o poveste? cu Magda-Raluca Oprea-Minoiu
16 și 17 iulie, 10.00 - 11.30* participare recomandată pentru ambele zile

Atelier de realizat sunete, Călin Torsan 9+
18 și 19 iulie 10.00 - 12.00 *participare recomandată pentru ambele zile

Atelier de creatie coregrafică cu Sandra Mavhima 9+
3 - 7 septembrie, 10.00 - 12.00

Participare gratuită, în limita locurilor disponibile.

Detalii și înscrieri pe adresa de e-mail: valentina.bacu@muzeultaranuluiroman.ro sau prin mesaj privat pe pagina de FB/Muzeul la cutie.

Proiect co-finanțat de Administrația Fondului Cultural Național

Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziția Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitatea beneficiarului finanțării.