Nu vei primi informaţia mură-n gură! Muzeul nostru e un loc al aventurii şi al descoperirii. E un loc al desfătării, dar şi al îndrăznelii: îţi trebuie curaj să îţi pui întrebări, să judeci mereu lucrurile într-o viziune proaspătă, să refuzi poncifele, să îţi construieşti propriul muzeu al ţăranului. Ghidul audio te îndrumă, dar nu îţi explică întotdeauna. Dacă ar face-o, cum ţi-ai mai putea păstra curiozitatea?

Urmează la MNŢR

Evenimentele Muzeului Naţional al Ţăranului Român

CU TENDA
Expoziție
10 noiembrie 2017 – 11 martie 2018, Sala Foaier

Expoziția ROȘIA MONTANĂ ESTE...
6 – 18 februarie 2018, Sala Acvariu
Vernisajul expoziției: 6 februarie 2018, Sala Acvariu, ora 19

ATAȘAMENTUL PARINTE-COPIL, BAZA RELAȚIILOR SĂNĂTOASE
Conferinţă organizată de Asociația Leagănul Vieții, centru de educație prenatală
17 – 18 februarie 2018, între orele 9 și 18, Studioul Horia Bernea
Conferința va fi susținută de prof. univ. dr. Ana Muntean, autor a peste 10 cărți și publicații de specialitate, cercetator, psiholog pentru copii, una dintre cele mai importante figuri în domeniul Atașamentului părinte-copil la nivel european și printre puținii experți în acest domeniu din România.

CONFERINŢELE DE LA ŞOSEA
D-ale Carnavalului, Cucilor și Fărșangului
22 februarie 2018,ora 18, Clubul Țăranului
Prezentare realizată de Anamaria Iuga, pe tema obiceiurilor de Lăsata Secului, începutul Postului Paștilor, în Brănești (Ilfov) și în Banatul montan, când localnicii se maschează, pentru a marca începutul primăverii. Prelegerea va fi încheiată cu un montaj (aprox. 30 min) cu obiceiul Cucilor din Brănești filmat în 2015.

TÂRGUL MĂRTIŞORULUI
24 februarie – 1 martie 2018, între orele 10 și 18, în curtea interioară