Nu vei primi informaţia mură-n gură! Muzeul nostru e un loc al aventurii şi al descoperirii. E un loc al desfătării, dar şi al îndrăznelii: îţi trebuie curaj să îţi pui întrebări, să judeci mereu lucrurile într-o viziune proaspătă, să refuzi poncifele, să îţi construieşti propriul muzeu al ţăranului. Ghidul audio te îndrumă, dar nu îţi explică întotdeauna. Dacă ar face-o, cum ţi-ai mai putea păstra curiozitatea?

10 februarie: Sfântul Haralambie

În icoane apare ţinând ciuma de lanţ. Pentru că a fost păstor, protejează vitele.
Se zice că în vremea când Dumnezeu împărţea pravila fiecărui sfânt, Haralambie a întârziat. Ca să nu-l lase să plece cu mâna goală, Dumnezeu i-a dat o căţea legată la gât cu un lanţ de aur. Pentru el, în unele locuri, femeile fac un colăcel; după ce îl coc, îl rup în patru bucăţi pe care le aruncă în cele patru vânturi. Altele, goale puşcă, fug în jurul casei de trei ori, dimineaţa, la prânz şi seara. De casa lor nu se mai apropie necuratul. Cine ţine morţiş să lucreze în această zi poate să scarmene lână.