Cladirea Muzeul Naţional al Ţăranului Român este amplasată în Piaţa Victoriei din Bucureşti, alături de Muzeul de Ştiinţe Naturale "Grigore Antipa" şi de Muzeul de Geologie. Cel numit cu întocmirea proiectului şi conducerea lucrarilor va fi arhitectul N. Ghika-Budeşti, strălucit reprezentant al şcolii autohtone de arhitectură care, potrivit opţiunii muzeologice a etnografului şi directorului Alexandru Tzigara-Samurcaş, trebuia să înalţe "un palat al artei pământene", dispus sub forma incintelor de tip monastic.

După 29 de ani, la capătul unor nesfârşite întreruperi, se va finaliza, în 1941, luând înfăţişarea actualului monument de arhitectură, sediul Muzeului Ţăranului Român.

Ilustrare a stilului neoromânesc inspirat din fondul arhitectural tradiţional, cu deosebire cel brâncovenesc, lucrarea se remarcă prin expresivitatea ansamblului compoziţiei completată cu utilizarea ponderată a elementelor decorative florale şi zoomorfe. Zidăria aparentă de caramidă roşie, marile ferestre reunite sub arcade, coloanele logiei, balustrada, elementele traforate, eleganta siluetă a turnului central cu imaginea foişorului amintind de clopotniţele vechilor mânastiri ş.a. conferă cladirii somptuozitatea masurată a unui adevarat palat al artei.

In anii '60, clădirii i se adaugă un corp central de birouri şi săli conexe, construit însă, prin nesocotirea totală a datelor stilistice de bază ale concepţiei lui N. Ghika-Budeşti. Noua construcţie, amplasată lăturalnic, în spatele monumentalului edificiu, se individualizează, de asemenea, printr-un mozaic de proportţi, realizat în spiritul perioadei cvasi-proletcultiste a totalitarismului comunist.

Muzeul la cutie - proiect de educație muzeală pentru copii

Muzeul la cutie - proiect de educație muzeală pentru copii derulat de Muzeul Țăranului Român cu scopul de a-i apropia de patrimoniul cultural

Începem să construim #MuzeulLaCutie prin ateliere creative. Vă așteptăm din 19 iunie până în 5 octombrie.

Atelier de teatru de umbre cu Beatrice Iordan 8+
19 și 21 iunie, între 10.00 - 12.00

Atelier de realizare păpuși cu Beatrice Iordan 9+
20 iunie și 22 iunie, între 10.00 - 12.00

Atelier de origami cu Irina Cangeopol 9+
21 iunie și 22 iunie, 12.30 - 14.00

Workshop animație cu Nina Mihăilă 10+
25 - 29 iunie, 10.00 - 13.00

Workshop animație, cu Ion Aramă și Radu Pop, Anim`est 8+
9-15 iulie, 10.00 - 13.00

În câte moduri se spune o poveste? cu Magda-Raluca Oprea-Minoiu
16 și 17 iulie, 10.00 - 11.30* participare recomandată pentru ambele zile

Atelier de realizat sunete, Călin Torsan 9+
18 și 19 iulie 10.00 - 12.00 *participare recomandată pentru ambele zile

Atelier de creatie coregrafică cu Sandra Mavhima 9+
3 - 7 septembrie, 10.00 - 12.00

Participare gratuită, în limita locurilor disponibile.

Detalii și înscrieri pe adresa de e-mail: valentina.bacu@muzeultaranuluiroman.ro sau prin mesaj privat pe pagina de FB/Muzeul la cutie.

Proiect co-finanțat de Administrația Fondului Cultural Național

Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziția Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitatea beneficiarului finanțării.