Nu ştim alţii cum sunt, dar noi ne simţim acasă în Muzeul nostru. Adică ne simţim bine, ne place să privim în jur în sălile prietenoase cu pereţi pictaţi, pline de obiecte frumoase sau surprinzătoare sau, dimpotrivă, familiare. Ne simţim mai aproape de părinţi şi simţim totodată că aici avem ce povesti şi copiilor. Muncind împreună mai mult de jumătate din zi, din când în când, între noi se coagulează relaţii apropiate, asemănătoare relaţiilor de familie. Nu ştiţi dacă să ne credeţi? Exagerăm poate? Veniţi acasă la Muzeul Ţăranului şi verificaţi...

Urmează la MNŢR

Evenimentele Muzeului Naţional al Ţăranului Român

Expoziția Victoriei Zidaru
HORTUS DELICIARUM 2
12 iunie - 1 iulie 2018, Sala Foaier

ATELIERE DE CREATIVITATE LA MUZEUL ȚĂRANULUI ROMÂN
octombrie 2017 – iunie 2018

CONFERINŢELE LA ŞOSEA
TUTUN ȘI REVOLUȚIE ÎN CUBA
Conferință susținută de Viorel Anăstăsoaie, antropolog
31 mai 2018, ora 18.00, Clubul Ţăranului

CONFERINŢA DE ETNOMUZICOLOGIE
IDEOLOGIA NAŢIONALĂ. MUZICĂ ŞI DISCURSURI DESPRE MUZICA ÎN ROMÂNIA ULTIMULUI SECOL
Conferință susținută de Speranța Rădulescu
7 iunie 2018, ora 18.00, Clubul Ţăranului

CONFERINŢELE LA ŞOSEA
CORP ŞI CULTURĂ, ROMI ŞI GAGII. O SCURTĂ POVESTE DESPRE FEMEI
Conferință susținută de Iulia Haşdeu, antropolog, cercetător la Haute Ecole de Travail Social din Geneva
25 iunie, ora 18, Clubul Ţăranului